معرفی کتاب

1399/12/19 سه‌شنبه

لحظه‌ی صعود (توانمندسازی زنان چگونه دنیا را متحول می‌کند)
نويسنده: ملیندا گیتس
ترجمه: محمد صداقتی جهرمی
موضوع: فمنیسم، زنان، وضع اجتماعی، وضع اقتصادی 
انتشارات: کوله‌پشتی

چكيده: 
نویسنده در این کتاب بیان می‌کند که توانمندسازی زنان، چگونه می‌تواند باعث تغییر جهان شود. وی در 20 سال سفر به سراسر دنیا و به خصوص شهرها و روستاهای حاشیه‌ای با زنانی ملاقات کرده است که بدعت‌ها را شکسته و قهرمان زندگی خود و دیگران شده‌اند. او در این کتاب از این زنان با نام قهرمان و الگوی خود در زندگی یاد می‌کند. 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
"چگونه می‌توانیم لحظه‌ی صعود را برای مردم ایجاد کنیم؟ به خصوص برای زنان، زیرا وقتی یک زن صعود می‌کند بشریت ارتقا می‌یابد و چگونه می‌توانیم لحظه‌ی صعود را در قلب‌های انسان‌ها به وجود آوریم تا باعث صعود زنان شویم؟ زیرا گاهی همه‌ی آن چیزی که برای صعود زنان لازم است، می‌تواند این باشد که از پایین کشیدن آنها دست برداریم. در سفرهایم به دور دنیا، صدها میلیون زن را دیده‌ام که دوست دارند درباره‌ی زمان بچه‌دارشدنشان تصمیم بگیرند، اما نتوانسته‌اند. آنها برای جلوگیری از بارداری هیچ اختیاری ندارند. حقوق بسیار زیادی وجود دارند که زنان و دختران از آنها محروم هستند: حق انتخاب زمان ازدواج، حق تحصیل، حق کسب درآمد، حق کار کردن بیرون از خانه، حق بیرون رفتن از خانه، خرج کردن پول شخصی‌شان، مدیریت کردن بودجه، آغاز یک کسب‌وکار، وام گرفتن، حق داشتن دارایی، حق طلاق، ملاقات با پزشک، حق رانندگی، حق تحصیل در دانشگاه، حق یادگیری کامپیوتر و حق یافتن سرمایه‌گذار. همه‌ی این حقوق در بخش‌هایی از این جهان در اختیار زنان نیست. برخی مواقع برخورداری از این حقوق خلاف قانون است، اما بسیار دیده شده است که حتی اگر این حقوق قانونی باشند، تعصب‌های فرهنگی مانع اجرای آنها می‌شوند.
سفرم به عنوان یک حامی مردمی "تنظیم خانواده" آغاز شد. در ادامه‌ی کتاب، درباره‌ی دیگر موضوعات نیز صحبت خواهم کرد، اما متوجه شدم که صحبت کردن درباره‌ی تک‌تک مسائلی که نام بردم، کافی نخواهد بود. باید برای زنان صحبت کنم. به سرعت متوجه شدم که اگر دنبال داشتن جایگاهی مساوی با مردان هستیم، باید بدانیم که تحقق این حقوق، یکی‌یکی و قدم‌به‌قدم حاصل نخواهد شد، ما زمانی که قدرتمند شده باشیم به همه‌ی حقوق خود دست پیدا خواهیم کرد.
اینها درس‌هایی هستند که از آدم‌های فوق‌العاده‌ی سرتاسر دنیا یاد گرفته‌ام. همان افرادی که می‌خواهم آنها را ملاقات کنید، برخی باعث شکستن قلبتان می‌شوند، برخی دیگر باعث می‌شوند قلب‌های جاه‌طلب و بلندپروازی داشته باشید. این قهرمان‌ها مدرسه ساخته‌اند، زندگی افرادی را نجات داده‌اند، جنگ‌ها را به پایان رسانده‌اند، به دختران قدرت داده‌اند و باعث تغییر و تحول فرهنگ‌ها شده‌اند، فکر می‌کنم که شما را تحت‌تاثیر قرار داده‌اند. 
آنها به من نشان داده‌اند که صعود زنان چه تمایزاتی را ایجاد کرده است و من نیز آن را به همه‌ی شما نشان خواهم داد. به من نشان داده‌اند که افراد برای تاثیر گذاشتن چه کارهایی می‌توانند انجام دهند و می‌خواهم که شما هم آنها را بدانید. می‌خواهم داستان افرادی را با شما به اشتراک بگذارم که زندگی‌ام را تحت‌تاثیر قرار داده‌اند. می‌خواهم راه‌هایی را با هم ببینیم که به افراد در مسیر رشدشان کمک می‌کند. برای شکستن بدعت‌های تاریخی، بیش از هر زمان دیگری دانش، انرژی و بصیرت اخلاقی لازم داریم. به کمک همه‌ی حامیان و طرفداران نیازمندیم. مردان و زنان. هیچ‌کس نباید جاخالی دهد. همه باید در این مسیر گام بردارند. هدف ما صعود زنان است و به این دلیل دور هم جمع شده‌ایم، ما صعود می‌کنیم."  
شکل‌گیری یک ایده‌ی بزرگ، مادران قدرت‌بخش، همه‌ی خوبی‌ها، وسعت دید، بی‌عدالتی بی‌صدا، وقتی صدای دختران به جایی نمی‌رسد، مشاهده‌ی تعصب جنسیتی، ایجاد فرهنگ جدید، بگذار قلبت بشکند و سخن آخر، فصول این کتاب 254 صفحه‌ای هستند.

كلمات كليدي : کتاب لحظه‌ صعود , ملیندا گیتس , فمنیسم , وضع اجتماعی , وضع اقتصادی , انتشارات کوله‌پشتی , توانمندسازی زنان , صعود زنان , انتخاب زمان ازدواج , حق تحصیل , کسب درآمد , مدیریت بودجه , حق طلاق , حق رانندگی , تنظیم خانواده , بدعت‌های تاریخی , بصیرت اخلاقی , مادران قدرت‌بخش , تعصب جنسیتی , ایجاد فرهنگ

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
پنجشنبه 2 اردیبهشت 1400   01:38:44
تعداد بازديد اين صفحه: 105825
بازدید زیرپورتال : 114366
بازدید زیرپورتال امروز : 117
بازدید صفحه امروز: 86