معرفی کتاب

1399/11/27 دوشنبه

خودت باش دختر
نويسنده: ریچل هالیس
ترجمه: هدیه جامعی
موضوع: خودسازی، داستان‌های روانشناختی
انتشارات: کوله‌پشتی

چكيده: 
این کتاب درباره‌ی بسیاری از دروغ‌های دردناک و یک حقیقت مهم است. کدام حقیقت؟ تو و فقط خود تو مسئول آدمی هستی که می‌شوی و همچنین مسئول میزان شادی و رضایتی که از زندگی داری. این مفهوم اصلی کتاب است. اما اشتباه نکنید. این کتاب به یک حقیقت ختم می‌شود: زندگی تو به خودت بستگی دارد.
اما تا وقتی دروغ‌هایی را که بر سر راه رسیدن به این حقیقت قرار دارند نشناسید این حقیقت قابل باور نخواهد بود. درک و باور اینکه تو خودت شادی‌ات را انتخاب می‌کنی و کنترل زندگی‌ات را به دست داری بسیار مهم است. این مسئله یکی از آن نکاتی است که باید با هر دو دست آن را بگیریم و روی تابلوی اعلانات بزنیم تا همیشه یادمان بماند... اما این تنها نکته‌ای نیست که باید به آن باور داشته باشید. علاوه بر این تمام دروغ‌هایی را که در طول زندگی به خودتان گفته‌اید شناسایی کرده و همه‌ی آنها را از بین ببرید. چرا؟ چون بدون آگاهی از اینکه الان کجا ایستاده‌اید نمی‌توانید به جای جدید بروید و تبدیل به آدمی جدید بشوید. وقتی از مطالعه درباره‌ی کسی که تبدیل به آن شده‌اید به خودآگاهی می‌رسید، این شناخت برای باور اینکه واقعا چه کسی هستید بسیار ارزشمند است.
تا به حال این فکر به سرت زده که آن قدرها هم که باید خوب نیستی؟ که به اندازه‌ی کافی لاغر نیستی؟ که مادر بدی هستی؟ آیا این فکر به سرت زده که لیاقتت همین اندازه است که با تو بدرفتاری شود؟ که هیچ ارزشی نداری و هرگز به جایی نخواهی رسید؟ 
تمامی اینها دروغ است.
دروغ‌هایی که توسط جامعه، رسانه‌ها، خانواده‌هایمان یا صادقانه بگویم توسط خود شیطان ساخته شده و تداوم یافته‌اند. این دورغ‌ها برای اعتمادبه‌نفس و توانایی‌های ما خطرناک و ویرانگر هستند. بزرگ‌ترین گناه این دروغ‌ها این است که اصلا آنها را نمی‌شنویم. ما به ندرت دروغ‌هایی را که درباره‌ی خودمان ساخته‌ایم می‌شنویم چون سال‌هاست که آنها با صدای بلند در گوش‌هایمان نجوا می‌شوند و از این رو شنیدنشان تبدیل به امری عادی شده است. حرف‌های نفرت‌انگیزی که هر روز بر سرمان آوار می‌شوند اما متوجهشان نمی‌شویم. تشخیص دروغ‌هایی که در مورد خودمان باور کرده‌ایم کلید تبدیل شدن به نسخه‌ی بهتری از خودمان است. اگر همزمان با علم به اینکه بر ناملایمات زندگیمان تسلط داریم بتوانیم مرکز اصلی آنها را نیز پیدا کنیم آن وقت است که می‌توانیم به درستی مسیرمان را تغییر دهیم. 
چیز دیگری مرا خوشحال خواهد کرد، از فردا شروع می‌کنم، من به اندازه‌ی کافی خوب نیستم، من از تو بهترم، دوست داشتن او برای من بس است، "نه" جواب نهایی است، من در روابط خصوصی با شریک زندگی‌ام خوب عمل نمی‌کنم، مادر بودن را بلد نیستم، من مادر خوبی نیستم، الان باید خیلی جلوتر از اینها می‌بودم، بچه‌های مردم خیلی منظم‌تر و مودب‌تر هستند، باید خودم را کمی کوچک کنم، می‌خواهم با مت دیمون ازدواج کنم، من یک نویسنده‌ی مزخرفم، هرگز نمی‌توانم از این مرحله گذر کنم، نمی‌توانم حقیقت را بگویم، وزنم بیانگر شخصیتم است، نیاز دارم از هر راه ممکن به بی‌خیالی بزنم و تنها یک راه درست برای زیستن وجود دارد، من به یک قهرمان نیاز دارم، عناوین بیست فصل این کتاب 230 صفحه‌ای هستند. 

كلمات كليدي : کتاب خودت باش دختر , ریچل هالیس , خودسازی , انتشارات کوله‌پشتی , داستان‌های روانشناختی

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
پنجشنبه 2 اردیبهشت 1400   00:11:33
تعداد بازديد اين صفحه: 105749
بازدید زیرپورتال : 114267
بازدید زیرپورتال امروز : 22
بازدید صفحه امروز: 10