معرفی کتاب

1399/11/20 دوشنبه

دختران با عزت نفس بالا، زنان قدرتمند آینده
نويسنده: ویل گلنون
ترجمه: هورا رهبری
موضوع: عزت نفس نوجوانان، والدین و کودک، روانشناسی
انتشارات: دانژه

چكيده: 
احساس عزت‌نفس بالا در دختران از عناصر ضروری توسعه‌ی سلامتی آنها در جامعه است. پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که عزت‌نفس ارتباط تنگاتنگی با موفقیت تحصیلی و کاهش رفتارهای پرخطر، از جمله مصرف مواد مخدر دارد. واقعیت این است که این معضل به شدت فراگیر شده و ما را با وضعیت بغرنجی مواجه کرده به حدی که ماهیت عجیب آن در باورمان نمی‌گنجد. باید همت عاجل به خرج داد و درباره‌ی این مسئله به گفتگو نشست. چاره‌ای نداریم باید گفتگو درباره‌ی این معضل را به سطح جامعه بکشانیم. ما عادت داریم با عبارت‌هایی مثل "بعضی دخترها" یا "بیشتر دخترها" و "ما باید" یا "ما نباید"، یا حتی بدتر، "شما باید" و "شما نباید" شروع به حرف زدن کنیم. درک نکردن این موضوع باعث می‌شود از شناخت پویایی و اشتیاق فردی و واقعی که منجر به موفقیت و شکست فرزندانمان می‌شود، غافل بمانیم یا اینکه بحثمان شور و حال لازم را نداشته باشد و حالت نصیحت و یک‌طرفه به خود بگیرد. حتی واژه‌ی عزت‌نفس شکل رمز به خود بگیرد، چیزی مثل معنای ضمنی کلمه‌ها که باید در یک حد نصاب زمانی آنها را حدس بزنیم و مشخص کنیم مثلا در این جمله: "او مشکل عزت‌نفس دارد".
فقدان راه‌حل باعث شده است والدین و سایر افرادی که با کودکان سروکار دارند از این مشکل بی‌خبر بمانند. می‌دانیم که می‌خواهیم کاری انجام دهیم اما نمی‌دانیم دقیقا چیست. 
یکی از دلایلی که باعث می‌شود کتاب‌هایی با موضوع عزت‌نفس در حیطه‌ی نظری باقی بمانند این است که کشاندن موضوع عزت‌نفس به میان مردم و صحبت درباره‌ی آن در این حیطه آسان‌تر از نزدیک شدن به آن در عرصه‌ی عمل است. با آنکه شناخت این مشکل در حیطه‌ی نظری تا اندازه‌ای به ما کمک می‌کند تا نظامی را که در آن زندگی می‌کنیم بشناسیم، دخترانمان را که حضورشان در زندگی برای ما موهبتی به شمار می‌روند، درک کنیم اما باز هم شناخت این مشکل در حیطه‌ی نظری آسان‌تر از نزدیک شدن به آن در عرصه‌ی عمل است. شوربختانه احساس عزت‌نفس قوی، سالم و مناسب مقوله‌ای نیست که بتوان به دلخواه با تبعیت از یک سری اصول به سادگی آن را ایجاد کرد یا با حرف زدن سنجیده و به موقع شکل گرفتنش را تضمین کرد. پس عزت‌نفس چیست و چه می‌تواند باشد آیا با داشتن آن زندگیمان هدفمند می‌شود؟ فقط به این علت که مجموعه‌ی پیچیده‌ای است از باورها و نگرش‌هایی که احساس با ارزش بودن، شایستگی، دوست داشته شدن و دوست داشتن را در ما تقویت می‌کند، احساس تعلق را به ما می‌شناساند و ما با دلگرمی و اطمینان‌خاطر فرزندانمان را، این موهبت‌های ارزشمند و بی‌نظیر را به دنیا هدیه می‌کنیم؟ اگر بگوییم برای غلبه بر این مشکل کاری نمی‌توان کرد حرف بیهوده‌ای زده‌ایم. عزت‌نفس بالا حاصل رشد، عشق و سرپرستی مناسب است. پس، هر عملی که از ما سر می‌زند به عنوان والدین، مربیان و سایر بزرگسالان و نحوه‌ی بیان ما، ویژگی و کیفیت تعامل ما با دیگران، دامنه‌ی تجارب آموزنده‌ای که برای آنها ایجاد می‌کنیم حتی شیوه‌های نگرشی که ناخواسته اتخاذ می‌کنیم، بر بالا و پایین رفتن عزت‌نفس خاص دختران تاثیر مثبت یا منفی به جا می‌گذارد.
برای ایجاد پایه‌های احساس عزت‌نفس در دختران باید به خاطر داشته باشیم که این نهایتا زندگی آنهاست و وظیفه‌ی ایشان است که هر تکه از پازل زندگی را در جای مناسبش قرار دهند. عشق ما به تنهایی کافی نیست، نقش الگوی تمام عیار را بازی کردن کافی نیست، بیان واژه‌های مناسب کافی نیست و رفتارهای حمایتی ما از آنها کافی نیست. دختران ما در زندگی لازم است عاشق شدن و دوست داشته شدن، به چالش کشیده شدن، واکنش نشان دادن، خطرپذیری و بالیدن را تجربه کنند. آنها باید بتوانند در میان جمع خود را به عنوان فردی توانمند، با اعتمادبه‌نفس و عنصری ارزشمند بپذیرند. این کار خود آنهاست، از دست ما بر نمی‌آید، تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم ایجاد فرصت‌هایی برای آنهاست تا خودشان آن را جستجو کنند و بیایند.
در این کتاب، دویست روش برای بالا بردن عزت‌نفس دختران، توصیه‌های گوناگون و همه‌جانبه‌ای برای انجام فعالیت در خانه و مدرسه ارائه می‌شود تا از این طریق توانایی‌های دختران نسل آینده افزایش یابد و زندگیشان آکنده از شور و نشاط و توام با اعتمادبه‌نفس شود. برخی از توصیه‌ها درباره‌ی نگرش‌هاست و برخی دیگر حول رفتارها. همه‌ی آنها توصیه‌های موثری هستند. سن دختری که تحت سرپرستی شماست چندان اهمیتی ندارد، برای شروع در هر سنی هرگز زود یا دیر نیست...
پیدایش جنبش برابرطلبی زنان، تو می‌توانی تغییر کنی، ابراز محبت و عشق، کی هستید و چه می‌کنید، شمرده حرف بزنیم، نشان دهید که برای فرزندتان احترام قائل هستید، خطرپذیری سالم اجازه بدهید دختراتان با تجربه‌اندوزی طعم استقلال را بچشد، در زندگی و در آموزش ارزش‌ها صادق باشید و مراقبت از فرزندان مایه افتخار است، فصول این کتاب 243 صفحه‌ای هستند.  

كلمات كليدي : دختران با عزت نفس بالا , زنان قدرتمند آینده , زنان قدرتمند , عزت نفس , ویل گلنون , دانژه , موفقیت تحصیلی , رفتارهای پرخطر , ابراز محبت و عشق , تجربه‌اندوزی , جنبش برابرطلبی , برابرطلبی زنان , احساس عزت‌نفس

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
پنجشنبه 2 اردیبهشت 1400   01:57:06
تعداد بازديد اين صفحه: 105862
بازدید زیرپورتال : 114406
بازدید زیرپورتال امروز : 157
بازدید صفحه امروز: 123