معرفی کتاب

1399/1/18 دوشنبه


والدین سمی

نويسنده: سوزان فوروارد
ترجمه: مینا فتحی (عرفانیان)
موضوع: خانواده‌های نابسامان، بزرگسالان آزاردیده در کودکی، والدین بد رفتار، وابستگی متقابل
انتشارات: درسا

چكيده: 
به‌طور طبیعی همه پدرها و مادرها گاه به گاه ناکارآمدی‌هایی دارند. خود من نیز در مورد فرزندم اشتباهاتی کرده‌ام که تاثیر بدی در او و حتی خود من داشته است. واقعیت این است که برای والدین ممکن نیست همیشه و در همه لحظات زندگی از هر لحاظ برای فرزندانشان کامل‌ترین و بی‌نقص‌ترین باشند. به‌طور طبیعی هر پدر و مادری گاهی بر سر فرزندشان فریاد می‌کشند و با آنان تند برخورد می‌کنند یا می‌خواهند رفتارها و تصمیمات فرزندانشان را کنترل کنند و چه بسیار پدران و مادرانی بوده‌اند که حتی فرزندشان را تنبیه بدنی کرده‌اند. اما آیا در این‌صورت می‌توانیم این پدرها و مادرها را ظالم، بد یا سمی بنامیم؟ البته که نه.
پدرها و مادرها خود انسانند و مانند اغلب انسان‌های دیگر دارای محرومیت‌ها، کمبودها، شکست‌ها و ناکامی‌های خود بوده‌اند و اگر عشق و اعتماد و توجه بین والد و فرزند وجود داشته باشد، فرزندان می‌توانند بدون اینکه آسیبی جدی ببینند، با رفتارهای ناخوشایند و گاه به گاه والدین خود کنار بیایند.
اما چه بسیار والدینی که رفتارهای غلط و خشونت‌بارشان با فرزندانشان دائمی و پیوسته است، به‌طوری‌که روح و روان کودک را به شکلی جدی دچار آسیب‌های ماندگار می‌کنند. ما این دسته از پدر و مادرها را والدین بدرفتار یا سمی می‌نامیم. اینها مانند ماده‌ای شیمیایی وجود کودک را مسموم می‌کنند و همچنان که کودک رو به بزرگسالی می‌رود، این آسیب را با خود حمل می‌کند. چه کلمه‌ای بهتر از سمی می‌تواند والدینی را توصیف کند که به‌دلیل نادانی، بی‌مسئولیتی، خودخواهی و خودشیفتگی، فرزندشان را دچار مشکلات روحی و روانی می‌کنند؟ آسیب‌هایی که عواقب ناشی از آنها گاه تا آخرین روز زندگی فرد همراهش باقی می‌ماند. بسیاری از این آسیب‌ها همچون آتش زیر خاکستر همواره سوزان و فعال باقی می‌مانند و در آرامش درونی و تصمیم‌گیری‌های فرد تاثیری جدی باقی می‌گذارند. گاهی حتی دیده می‌شود که این آسیب‌ها نه تنها به‌شکل آزارهای کلامی و تنبیهات بدنی، بلکه به‌صورت آزار جنسی در مورد فرزند اعمال می‌شود که حتی یک‌بار نیز کافی است تا آسیب روحی ناشی از آن برای همیشه بر فرد باقی بماند.
والدینی که با تنبیهات بدنی و کتک زدن یا تحقیر کردن فرزندان خود را تربیت می‌کنند، یا والدینی که فرزندان خود را مورد آزار و سوءاستفاده‌های جنسی قرار می‌دهند، در اصل افرادی به جامعه تحویل می‌دهند که نه به درد خودشان می‌خورند و نه به درد اجتماع و چه بسا مخل سلامت فردای اجتماع نیز باشند.
این کتاب برای کمک به افرادی است که بر اثر همزیستی با والد یا والدینی سمی دچار آسیب‌های روحی روانی، بحران هویتی، گمگشتگی عاطفی، نارضایتی از زندگی، اشتباهاتی فاحش و شکست‌های پی در پی در زندگی شده‌اند و اعتمادبه‌نفس خود را از دست داده‌اند.
همچنین، کتابی راهنما برای پدران و مادرانی است که ناخودآگاه و بی‌آنکه متوجه باشند، به سلامت فرزندشان آسیب می‌رسانند.
والدین سمی، والدین بی‌کفایت، والدین سلطه‌جو، والدین معتاد، والدین بد زبان، والدین کتک‌زن، والدین متجاوز، نظام خانواده و کنترل زندگی‌تان را در دست بگیرید، فصول این کتاب 271 صفحه‌ای هستند.  

كلمات كليدي : والدین سمی , سوزان فوروارد , خانواده‌های نابسامان , والدین بد رفتار , وابستگی متقابل , بزرگسالان آزاردیده در کودکی , انتشارات درسا , اعتمادبه‌نفس

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
یکشنبه 29 فروردین 1400   09:12:43
تعداد بازديد اين صفحه: 105198
بازدید زیرپورتال : 113629
بازدید زیرپورتال امروز : 28
بازدید صفحه امروز: 26