معرفی کتاب

1399/1/11 دوشنبه


 
ژرفای زن بودن
نويسنده: مورین مورداک
ترجمه: سیمین موحد
موضوع: زنان، روانشناسی، نقش جنسیت
انتشارات: بنیاد فرهنگ زندگی

چكيده: 
بارها و بارها از زنانی در محدوده سنی 30 تا 40 سال شنیده‌ایم که از موفقیت‌هایی که در بازار کار به‌دست آورده‌اند ناراضی هستند. آنها این نارضایتی را به‌صورت احساس مفید نبودن، پوچی، عجز و حتی احساس خیانت بیان می‌کنند. این زنان از شیوه معمول زندگی مردان که اصطلاحا "سفر قهرمانی مردان" می‌نامیم استقبال کرده و موفقیت تحصیلی، هنری یا مالی کسب کرده‌اند، اما برای بسیاری از آنها این پرسش همچنان باقی است که این همه تلاش چه فایده‌ای داشته است؟
در واقع، انگیزه کسب موفقیت در زندگی، این زنان را وادار کرده با فشار کار بیش از حد، خستگی، فرسودگی و ابتلا به بیماری‌های ناشی از فشارهای روحی مواجه شوند و در نتیجه هم‌اکنون نمی‌دانند چگونه باید از این مخمصه خارج شوند. وقتی آنها برای اولین بار به‌دنبال کسب موفقیت و تایید و تحسین دیگران رفتند، انتظار چنین عاقبتی را نداشتند. جالب آن که وقتی چنین زنانی پس از دوره بازنشستگی به خانه برمی‌گردند کسی خوشحال و منتظر آنان نیست و اگر نیم نگاهی هم به زندگی بیرونی‌شان بیندازند دیگر احساسی از تشویق مردان برای انجام کارهایشان به آنها دست نمی‌دهد. در یک کلام احساس می‌کنند زندگی را باخته‌اند. نویسنده، که خود آسیب‌خورده سفر مردانه است، در این کتاب، نقشه "سفر قهرمانی زن" را ترسیم می‌کند. او با بهره‌گیری از تئوری روانشناسی تحلیلی کارل گوستاو یونگ، نقشه‌ای که به زن احساس حرکت در مسیر تکامل و در عین حال احساس خرسندی و رضایت از روند مسیر را می‌دهد، ارائه می‌کند.
جدایی از زنانگی، هم‌ذات پنداری با مردانگی، جاده امتحانات دشوار، آرزوی موهوم موفقیت، زنان قوی می‌توانند نه بگویند، سفر به سرزمین تاریک روح، میل شدید برای پیوند دوباره با زنانگی، شکاف روحی بین مادر و دختر، یافتن مرد مهربان درون و فراسوی دوگانگی، فصول این کتاب 318 صفحه‌ای هستند.

كلمات كليدي : ژرفای زن بودن , مورین مورداک , سیمین موحد , انتشارات بنیاد فرهنگ زندگی , کارل گوستاو یونگ , زنانگی

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
یکشنبه 29 فروردین 1400   10:20:29
تعداد بازديد اين صفحه: 105213
بازدید زیرپورتال : 113647
بازدید زیرپورتال امروز : 46
بازدید صفحه امروز: 41