معرفی کتاب

1398/12/10 شنبه


زنان شیفته
نويسنده: رابین نوروود
ترجمه: مهدی قراچه‌داغی
موضوع: عشق افراطی، روان درمانی گروهی، زنان و بهداشت روانی
انتشارات: پیکان

چكيده: 
عشقی که با تالم همراه باشد، عشق ناسالم است. وقتی بخش اعظم صحبت ما با دوستان نزدیکمان درباره کسی است که او را دوست داریم، وقتی به او، به مسائل، به افکار و به احساساتش بهای بیش از اندازه می‌دهیم، وقتی تقریبا همه جملاتمان را با نام "او" شروع می‌کنیم، عشق بی‌تناسب داریم و شیفته هستیم. 
وقتی از دمدمی‌مزاجی‌ها، از بدخلقی‌ها، از بی‌تفاوتی‌ها و از تحقیرکردن‌هایش بی‌تفاوت می‌گذریم، عشق بی‌تناسب داریم. وقتی کتاب‌های روانشناسی خودیار می‌خوانیم و زیر همه عباراتی را که فکر می‌کنیم به "او" کمک می‌کند خط می‌کشیم، عشق بی‌اندازه می‌ورزیم. 
وقتی بسیاری از ویژگی‌ها، ارزش‌ها و رفتارهایش را نمی‌پسندیم و با این‌حال با آنها کنار می‌آییم و فرض را بر این می‌گذاریم که اگر بهتر از اینکه هستیم ظاهر شویم و اگر بیشتر محبت کنیم و خودمان را علاقه‌مند نشان دهیم می‌توانیم او را تغییر دهیم، شیفته بی‌جهت هستیم و عشق بی‌تناسب داریم.
اگر شما هم درگیر همسری هستید که فکر و ذکرتان را به خود مشغول کرده بدانید که ریشه‌های این مشغله ذهنی به‌جای عشق، هراس بوده است. زنان که اضطرارگونه و بیش از حد تناسب محبت می‌کنند پر از هراس هستند، هراس از تنها شدن، هراس از اینکه کسی آنها را دوست نداشته باشد، هراس از اینکه ارزشمند نباشند، نادیده انگاشته شوند و فراموش شوند. ما عشقمان را ارزانی مردها می‌کنیم به این امید که به پایان هراس برسیم. اما اگر محبت تولید محبت متقابل نکند به هراسمان اضافه می‌شود. وقتی با روشی که انتخاب کرده‌ایم به خواسته خود نمی‌رسیم بیشتر محبت می‌کنیم و گرفتار عشق بی‌تناسب می‌شویم. 
در این کتاب به بررسی دقیق این مطلب پرداخته شده که چرا بسیاری از زنانی که میل به بذل محبت دارند، همسرانی نصیبشان می‌شود که عشق خود را از آنها دریغ می‌کنند. توضیح داده می‌شود چرا در حالی‌که رابطه‌ای نیازهای ما را برطرف نمی‌سازد همچنان به آن ادامه می‌دهیم. توضیح داده می‌شود که چه راحت محبت سالم به محبت ناسالم تبدیل می‌شود، چه آسان همسرانمان به ما بی‌توجه و با ما نامهربان می‌شوند و با این‌حال نه تنها از آنها دست نمی‌کشیم بلکه احساس می‌کنیم آنها را بیشتر می‌خواهیم و بیشتر به آنها احتیاج داریم. متوجه می‌شویم که چگونه توجه و نیاز ما به عشق به یک اعتیاد مبدل می‌شود.
عشق ورزیدن به مردی که محبت شما را بی‌جواب می‌گذارد، برایت رنج می‌کشم تا دوستم بداری، نیاز به مورد نیاز بودن، همخوانی، مردانی که زنان شیفته را انتخاب می‌کنند، دیو و دلبر، وقتی اعتیادها یکدیگر را تغذیه می‌کنند، مردن به خاطر عشق و راه بهبود، فصول این کتاب 175 صفحه‌ای هستند.

كلمات كليدي : زنان شیفته , رابین نوروود , مهدی قراچه‌داغی , انتشارات پیکان

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
پنجشنبه 2 اردیبهشت 1400   01:45:26
تعداد بازديد اين صفحه: 105840
بازدید زیرپورتال : 114382
بازدید زیرپورتال امروز : 133
بازدید صفحه امروز: 101