معرفی کتاب

1398/10/24 سه‌شنبهارزیابی و درمان تعارض زناشویی

نويسنده: فیلیپ جی آر، لئو فی، سوزان بردن، جودیث کاتو
ترجمه: دکتر فرشاد بهاری
موضوع: زناشویی، روان درمانی
انتشارات: رشد

چكيده: 
این شوخی تلخ که ریشه طلاق در ازدواج است حکایت از آن دارد که ارزیابی و درمان تعارض نیز باید از ازدواج آغاز شود. همان‌طور که گه‌رن و همکارانش در این کتاب بیان کرده‌اند: «درک روابط زوج‌ها در زندگی زناشویی جز با درک معنای ازدواج در ذهن آنها، میسر نیست. تنها با در نظر گرفتن ازدواج از دید آنهاست که مشاور خانواده می‌تواند در بهبود روابط زوج‌ها موثر واقع شود. زیرا طرز فکر اشخاص درباره ازدواج تا اندازه‌ای طرز رفتار آنها را هنگام تاهل تعیین می‌کند.»
ما جملگی در بافت خانواده بزرگ می‌شویم بنابراین حتی وقتی از خانواده خود به قصد تشکیل خانواده کوچ می‌کنیم، باز هم خانواده از طریق وراثت و میراث خانوادگی تا ابد روی ما اثر می‌گذارد. از ترکیب چهره گرفته تا شباهت‌های عاطفی، رفتاری و حتی کلامی جملگی متاثر از خانواده‌ای است که بدان تعلق داریم.
این کتاب که حاصل نزدیک به یک دهه کار بالینی است بر مفاهیم بوئن از نظام خانواده و زناشویی استوار است. اهمیت این اثر، در نظر کردن به تعارض زناشویی از سه زاویه فردی، دوتایی و مثلثی است.
پرداختن به مسائل کلیدی زوج‌ها از جنبه فردی مانند: سطح عملکرد، تمرکز روی خود به جای تمرکز روی شریک زندگی و انتظاراتی که هر یک از زوج‌ها با آن وارد زندگی مشترک می‌شوند. یعنی انتظار تداوم تکرار کارهای خوب و چشم‌پوشی از کاستی‌ها و آسیب‌های خانواده‌های اصلی‌شان برای درمانگر زناشویی در حکم دستورالعمل برای نظر کردن به جنبه‌های فردی زوج‌ها هنگام کار با آنهاست.  
عوامل تعارض زناشویی، دوتایی زناشویی، مثلث‌ها، مثلث‌های درون خانواده، ابعاد فرد در تعارض زناشویی، تشخیص مرحله تعارض زناشویی، درمان زناشویی مرحله اول، درمان زناشویی مرحله دوم، درمان زناشویی مرحله سوم و درمان زناشویی مرحله چهارم، ده فصل این کتاب 353 صفحه‌ای هستند.

كلمات كليدي : انتشارات رشد , زناشویی , روان درمانی , ارزیابی و درمان تعارض زناشویی , فیلیپ جی آر , دکتر فرشاد بهاری , درمانگر زناشویی

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
یکشنبه 29 فروردین 1400   11:20:48
تعداد بازديد اين صفحه: 105235
بازدید زیرپورتال : 113670
بازدید زیرپورتال امروز : 69
بازدید صفحه امروز: 63