معرفی کتاب

1398/5/23 چهارشنبه


تقویت تاب‌آوری خانواده

نويسنده: دکتر فروما والش
ترجمه: دکتر محسن دهقانی، محبوبه خواجه‌رسولی، سمیه محمدی، مریم عباسی
موضوع: خانواده، بهداشت روانی، انعطاف‌پذیری، خانواده‌های نابسامان
انتشارات: دانژه

چكيده: 
ما در دوران پر التهابی زندگی می‌کنیم، در لبه بلاتکلیفی. در سال‌های اخیر، زندگی خانوادگی و دنیای اطرافمان تغییر بسیار چشمگیری کرده و در حالی‌که آرزومند روابط قوی و پایداری هستیم، در مورد نحوه شکل‌گیری و حفظ آنها برای پشت سر گذاشتن طوفان‌های زندگی مرددیم. اگرچه بعضی خانواده‌ها به وسیله بحران‌ها و فشارهای روانی مداوم متلاشی می‌شوند، اما آنچه درخور توجه است این است که سایر خانواده‌ها، مستحکم و قدرتمندتر جلوه می‌کنند. با توجه به نگرانی وسیع موجود راجع به فروپاشی خانواده، بیش از هر وقت دیگری نیازمند فهم فرآیندهایی هستیم که می‌توانند تاب‌آوری خانواده (سخت‌کوشی برای حفظ روابط) را پرورش دهند. 
نویسنده کتاب، بر مبنای تحقیقات وسیع و تجربه بالینی به شناسایی فرآیندهای کلیدی تاب‌آوری پرداخته‌است. شرح حال‌های متعدد به خواننده کمک می‌کند تا نقاط قوت منحصربه‌فرد در خانواده‌های متفاوت را دریابد و از آنها به نفع همه اعضای خانواده، بهره بگیرد. خط‌مشی‌هایی برای اقدام سنجیده و موثر در خصوص کسانی که دستخوش بحران‌های ناگهانی، ضربه‌های روانی، طلاق، مهاجرت، از دست دادن شغل  و از دست دادن کسی شده‌اند.  
چارچوب کلی (شامل: بنیادهای رویکرد انعطاف‌پذیری خانواده و افزایش تنوع و پیچیدگی خانواده‌ها در دنیای در حال تغییر) و فرآیندهای کلیدی خانواده در تاب‌آوری (قلب و روح تاب‌آوری، ضربه‌گیرهای خانواده، تسهیل حمایت متقابل و حل مساله، اصول درمان و راهنمایی برای تقویت تاب‌آوری خانواده، چارچوب تاب‌آوری خانواده برای خدمات و برنامه‌های مبتنی بر جامعه، فقدان ترمیم و تاب‌آوری، چالش‌ها و موهبت‌ها، تقویت تاب‌آوری در خانواده‌های آسیب‌پذیر با فشارهای روانی متعدد، تقویت تاب‌آوری خانواده و اجتماع و پیوند و آشتی دوباره) بخش‌های اصلی این کتاب 483 صفحه‌ای هستند.

كلمات كليدي : تاب‌آوری , تاب‌آوری خانواده , فروما والش , تقویت تاب‌آوری , انعطاف‌پذیری , بهداشت روانی

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
پنجشنبه 2 اردیبهشت 1400   00:28:54
تعداد بازديد اين صفحه: 105762
بازدید زیرپورتال : 114282
بازدید زیرپورتال امروز : 33
بازدید صفحه امروز: 23