معرفی کتاب

1398/5/15 سه‌شنبه


ما همه باید فمینیست باشیم
نويسنده: چیماماندا انگوزی آدیشی
ترجمه: مریم طباطباییها
موضوع: فمنیسم
انتشارات: کوله‌پشتی

چكيده: 
این کتاب در واقع نسخه‌ اصلاح‌شده‌ای است از سخنرانی چیماماندا انگوزی آدیشی در دسامبر سال 2012 در «تد اکسوستون» که یک کنفرانس سالانه با محوریت آفریقا است.
او در این کتاب گفته‌است، فمینیست به معنای برتری زنان بر مردان نیست، بلکه فمینیست بودن تنها به معنای این است که حق و حقوق زنان در تمام زمینه‌ها اعم از اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، ادبی و حتی در زندگی مشترک مورد توجه قرار گیرد.
انسانیت خارج از بحث جنسیت، مقوله‌ای زیبا و پر از باورهای تازه شکفته است که باید با یکدلی و اتحاد هم زن و هم مرد به ثمر بنشیند. سال‌هاست که جنگ، جدایی، نژادپرستی، خودخواهی و فاصله طبقاتی، بشریت را به سمت و سوی تهاجم و زندگی‌ای فارغ از انسانیت سوق داده‌است. در این میان، تحقیر جنس مؤنث و یا بالعکس، کمکی به شرایط دنیا و صد البته به انسانیت نخواهد کرد که هیچ، شرایط را اسفبارتر و غیرقابل‌تحمل‌تر هم می‌کند. زن بودن و یا مرد بودن هرگز نمی‌تواند انسان بودن را زیر سؤال ببرد. اگر قرار است زنی مادر باشد و سرمنشا عشق و مهر و لطافت و رشد دهنده‌ نسل‌ها، در کنارش حتماً باید مردی باشد از جنس نور و صفا تا در کنار او نسلی تازه شروع به رشد و بالندگی کند. نگاهی دقیق‌تر به تاریخ نشان می‌دهد که هر جا صحبت از تبعیض و تحقیر یکی از دو جنس پیش آمده‌است به دنبالش ویرانی و هرج و مرج و صد البته شورش و عصیان هم بوده و اوضاع اجتماع و روابط انسانی رو به زوال نهاده‌است.
همه ‌ما خوب می‌دانیم که به عنوان انسان و نه به‌ عنوان مرد یا زن، باید حق و حقوق یکدیگر را با تمام وجود قبول و از آن حمایت کنیم. زن‌ها مادرانی هستند که نسل‌های آینده از دامان آن‌ها به وجود می‌آیند. صاحب اراده، فکر، اندیشه، خلاقیت، مهر و علم هستند. ملاک برتری نه از روی مرد و زن بودن و نه از روی رنگ پوست و نه از روی نژاد، که از روی توانایی، خلاقیت، نبوغ، شرف و انسانیت هر فردی مشخص می‌شود.
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: ما زمان زیادی را صرف آموزش دختران می‌کنیم، برای اینکه بفهمند پسران در موردشان چه فکر می‌کنند. اما بدبختی این موضوع نیست. بدبختی آنجاست که ما به پسران یاد نمی‌دهیم که دوست‌داشتنی باشند. ما زمان زیادی را صرف می‌کنیم تا به دخترها بگوییم که نمی‌توانند عصبانی، پرخاشگر یا خشن باشند، چراکه این کار بسیار زننده است، اما بلافاصله برمی‌گردیم و مردی را با همین رفتار‌های مشابه ستایش یا عفو می‌کنیم. در تمام دنیا، مجلات و کتاب‌های زیادی هستند که به زنان خط‌مشی می‌دهند، این که چه‌کار کنید و چطور باشید تا مردان را جذب کنید یا کاری کنید او احساس شادمانی کند. اما در مورد اینکه مردان باید چه کنند تا زنی احساس رضایت داشته‌باشد، راهنما‌های خیلی کمی وجود دارد...
و در بخش دیگری آمده‌است: فمنیست، مرد و یا زنی است که اعتقاد دارد درست است که در دنیای امروز ما مشکل جنسیتی وجود دارد، اما ما باید آن را حل کنیم و بهتر عمل نماییم. همه ما چه مرد و چه زن، باید برای بهتر شدن این شرایط کاری انجام دهیم.
اگر جزو افرادی هستید که آشنایی زیادی با فمینیست ندارید، این کتاب 49 صفحه‌ای با توجه به جامعیت و حجم کم آن قطعاً بهترین منبع برای شروع مطالعه در این زمینه است.

كلمات كليدي : فمنیست , چیماماندا انگوزی آدیشی , تد اکسوستون , ما همه باید فمینیست باشیم

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
پنجشنبه 2 اردیبهشت 1400   01:40:46
تعداد بازديد اين صفحه: 105827
بازدید زیرپورتال : 114368
بازدید زیرپورتال امروز : 119
بازدید صفحه امروز: 88