معرفی کتاب

1397/11/2 سه‌شنبه
دگرگونی در نقش زنان

نویسنده: شهلا اعزازی
موضوع: زنان، ایران، مسائل اجتماعی و اخلاقی، مقاله ها و خطابه‌ها
انتشارات: علم

چکیده:
زنان و مسائل آنان از جمله مباحثی است که اظهارنظرهای متعددی را برانگیخته و نگارش مقالات و بررسی‌های فراوانی را باعث شده. بحث و گفتگو در این زمینه، نشان می‌دهد که هنوز نکات بسیاری درباره زنان وجود دارد که نه تنها اطلاعات در مورد آنها ناچیز است، بلکه توافقی نیز درباره آنها وجود ندارد. مسائلی مانند نقش زنان در خانواده و جامعه، موقعیت اجتماعی زنان، اشتغال به کار و قدرت تصمیم‌گیری، مشارکت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان، مادری، همسری و بسیاری از مفاهیم دیگر در مورد زنان، همچنان باید بررسی شود. 
در ایران، مانند سایر جوامع انسانی در قرن بیستم، تغییرات بسیاری به وجود آمده. این تغییرات در زمینه‌های مختلف، مانند دگرگونی در صنعت و تکنولوژی و تغییرات فکری-فلسفی، تاثیر خود را در جامعه ایران گذاشته‌است. شهرنشینی باعث تغییرات اساسی در شکل‌گیری روابط خانوادگی شد. خانواده هسته‌ای، با تعداد کم فرزندان، جایگزین خانواده گسترده با روابط خاص خود شد و تاکید بر کیفیت تربیت کودکان در برابر کمیت آنان را به همراه داشت. شرایط کار تغییر یافت و زنان وارد محیط کار شدند و قابلیت‌های پنهان خود را نشان دادند. بر اثر تغییرات در شرایط سیاسی و اجتماعی، زنان نیز به تدریج در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی وارد شدند. تغییرات در تفکر دوران گذشته، که نابرابری میان افراد را طبیعی در نظر می‌گرفت، به رواج تفکری که برابری میان افراد جامعه را طبیعی در نظر می‌گیرد، درخواست‌هایی را از سوی زنان مطرح کرده که باید به آنها پاسخ داده شود.
مجموعه مقالات این کتاب نگاه خود را در حوزه‌های مختلف متوجه دگرگونی در نقش زنان در ایران کرده‌است. مقالات این مجموعه در زمان‌های مختلف تنظیم شده‌اند و برخی از این نوشته‌ها در مجلات تخصصی به چاپ رسیده‌اند، تعدادی در همایش‌ها مطرح شده‌اند و پاره‌ای از مقالات نیز چاپ نشده‌اند. موضوع اصلی همه این مقاله‌ها زنان و موقعیت آنان است.
خانواده تغییرات آن وچشم‌انداز آینده، دید دوگانه به خانواده دید افراد دید قانون، تحلیل روابط قدرت در خانواده، همسرگزینی در ایران معاصر، بازتاب چشمداشت‌های اجتماعی در تلویزیون، روند نمایش خانواده در تلویزیون، تحلیل ساختاری جنسیت، ضرورت استفاده از رویکرد جنسیتی در پژوهش‌ها، موقعیت زنان در مجلات تخصصی جامعه‌شناسی، جنسیت و رابطه آن با سلامت، خشونت خانوادگی خشونت اجتماعی، ساختار جامعه و خشونت علیه زنان و جامعه جوان کنونی جامعه سالمند آینده، عناوین مجموعه مقالات این کتاب 366 صفحه‌ای هستند. 

كلمات كليدي : دگرگونی در نقش زنان , شهلا اعزازی , جامعه شناسی , همسرگزینی , رویکرد جنسیتی , خشونت خانوادگی , خشونت علیه زنان

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
پنجشنبه 2 اردیبهشت 1400   01:07:29
تعداد بازديد اين صفحه: 105792
بازدید زیرپورتال : 114327
بازدید زیرپورتال امروز : 78
بازدید صفحه امروز: 53