معرفی کتاب

1397/8/20 یکشنبههمه را دوست بداریم
نویسنده: علیرضا برازش
موضوع: دوستی
ناشر: انتشارات امیرکبیر

چکیده:
آیا می‌توان عاشق همه‌ عالم شد، همه را دوست داشت و به همه عشق ورزید؟ عشق و محبت و رحمت گنجینه‌ای است که هر چه از آن ببخشی، نه تنها کاستی نمی‌پذیرد که فزونی می‌یابد.
عشق و دوستی و خیرخواهی، چشمه‌ای است که اگر مانع جوشش و فوران آن نشوی، هر قدر دیگران را سیراب کند، خودت را نیز تطهیر کرده و شاداب و شاداب‌تر می‌کند. هر چند فطرتِ بشر، بر محبت و دوستی و حسن ظن سرشته شده، لکن شرایط، آموزه‌ها، رفتارها و تربیت‌های ناصحیح ما را بدانجا کشانده‌است که بازگشت به این اصل، محتاج تمرین و طی مسیری نه چندان کوتاه است. بیش از آنچه برای دوست داشتن دیگران تلاش کنیم، میل و توقع داریم که دیگران دوستمان بدارند و آنگاه که صحبت از گستره محبت می‌شود، فکر می‌کنیم دایرهی آن، حداکثر وابستگان را در برمی‌گیرد و یا کسانی که حقی بر گردن ما دارند و در نهایت آنان که در مقابل محبت ما، خیری هم به ما می‌رسانند - در واقع یک معامله!!- ولی، مدعای این نوشتار فراتر از اینهاست.
نگارنده کتاب همه را دوست بداریم معتقد است می‌توان و باید همه را دوست داشت. نه فقط فرزند و همسر، بستگان و دوستان، بلکه همه را، بدون محدودیت، بدون شرط، بی‌مرز، بی استثناء، نه به امید جلب منافع مادی و حتی معنوی، حتی بدون انتظار پاداش، خالص و ناب.
منظور از همه چیست و دوست داشتن یعنی چه؟ مردم یعنی همه مردم، مفهوم دوست داشتن لغزشگاه لغوی، داستان‌های محبت، دلایل ده‌گانه ضرورت دوست داشتن همگان و لزوم اولویت بخشیدن به روش‌های محبت‌آمیز، دوست داشتن فرد دوست نداشتن صفت او، لعن بغض برائت تبری، درخواست هلاکت برای زندگان درخواست تشدید عذاب برای مردگان، پاسخ بدی خوبی و خیرخواهی است، فضیلت برتری و اولویت رفتار محبت‌آمیز بر قهرآمیز، مرز تبدیل روش محبت‌آمیز به روش‌های قهرآمیز و شبهات و پاسخ آنها سرفصل‌های این کتاب 246 صفحه‌ای هستند.

كلمات كليدي : همه را دوست بداریم , علیرضا برازش , ضرورت دوست داشتن همگان

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
یکشنبه 29 فروردین 1400   11:03:04
تعداد بازديد اين صفحه: 105227
بازدید زیرپورتال : 113662
بازدید زیرپورتال امروز : 61
بازدید صفحه امروز: 55