معرفی کتاب

1397/4/26 سه‌شنبه

نگاه به زن

نویسنده: سید مجتبی حسینی
موضوع: زنان در اسلام، زن مسائل اجتماعی و اخلاقی
انتشارات: نیستان

چکیده:

نگاه منفی و توهین‌آمیز به زن، ردپایی در متون اصلی دین ندارد و ردپای آن در سنت‌های گذشته جوامع است. این وظیفه مورخین، انسان‌شناسان، مردم‌شناسان و جامعه‌شناسان است تا سلسله سند و سلسله نصب این ایده‌ها را در تاریخ و جغرافیا نشان دهند.
کتاب نگاه به زن درصدد تحلیل و تامل در انگیزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... پیدایش شعارها و ادعای مطالبه حقوق زنان، برابری زن و مرد، رفع تبعیض از زن و مرد و رویکردهای فمینیستی نیست و نتیجه این رویکردها را به مخاطب فهیم واگذار می‌کند.
این کتاب حاوی دو نوشتار مجزا با عنوان "نگاه به زن" و "تنها پیامبر زن" است. این دو نوشتار بازنویسی دو سخنرانی از سید مجتبی حسینی، اسلام‌شناس معاصر است که اولی در سال ۱۳۷۸ در دانشگاه صنعتی شریف و دومی در همان سال در شیراز انجام شده‌است. در نوشتار نخست به بهانه میلاد بانوی آفرینش، حضرت زهرا سلام الله علیها، نگاه پیامبر گرامی اسلام و پیشوایان معصوم به زنان مورد بحث قرار می‌گیرد و تجلیل بی‌نظیر رسول مهر و امید که دخت خویش را "ام ابیها" می‌خواند، واکاوی می‌شود. در ادامه نگاه دو طیف از داعیه‌داران تدین مورد انتقاد قرار گرفته که یکی مبتنی بر "افراط سنتی" است و مبنای توجیه دینی هم ندارد و دیگری "تفریط ضد سنتی" است. آن‌هایی هم که داعیه تدین نداشته‌اند، از زوایای ظاهرفریبانه‌ای با مسأله برخورد کرده‌اند. در نتیجه کمتر کسی نگاه مستقل دین به زن را مورد تأمل قرار داده‌است. در ادامه بحث، زوایای مختلف این نگاه باز شده و به خواننده ارائه می‌شود. نوشتار دوم بهانه‌ای است تا با ذکر نام حضرت زینب سلام الله علیها، جلوه‌هایی متفاوت از منشور روح علوی و فاطمی آن بزرگوار بر خواننده تابیده شود. در ادامه به این نکته توجه داده شده که چرا خداوند بار سنگین پیام‌رسانی واقعه عاشورا را بر عهده ایشان گذاشته‌است و این، وجه تسمیه کتاب است. زینب اولین پیامبر زن نامیده شده؛ نه این‌که شریعت جدید آورده باشد، بلکه حضرتش پیام عاشورا را که خلاصه و روح پیام ادیان است، به مردم رسانده‌است...


كلمات كليدي : نگاه به زن , سید مجتبی حسینی , تنها پیامبر زن

نسخه قابل چاپ
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 
پنجشنبه 2 اردیبهشت 1400   01:30:43
تعداد بازديد اين صفحه: 105817
بازدید زیرپورتال : 114357
بازدید زیرپورتال امروز : 108
بازدید صفحه امروز: 78