pic
چهارشنبه 14 خرداد 1399   23:30:14
pic
pic
pic
مدافعان سلامت در بیمارستان نفت
گل رفت و شمیم خوشش اینجاست هنوز بلبل به هوای گل چه شیداست هنوز رفتی ز جهان اگر چه ای روح خدا لیکن علم مهر تو بر پاست هنوز رحلت جانسوز امام خمینی(ره) تسلیت باد
دریافت نقطه نظرات همکاران مایه دلگرمی ماست
معرفی فیلم

مردی بدون سایه
کارگردان: علیرضا رئیسیان
بازیگران: لیلا حاتمی، علی مصفا، فرهاد اصلانی، امیر آقایی، گوهر خیراندیش 
ژانر: اجتماعی

خلاصه: 
فیلم "مردی بدون سایه" به موضوع سوءظن می‌پردازد. سوءظنی که در نهایت منتهی به خشونت خانوادگی و قتل‌ ناموسی می‌شود. 
فیلم با صحنه‌ای بسیار خشن و تکان‌دهنده شروع می‌شود. مردی که با چاقویی در دست زنش را در خیابانی خلوت دنبال کرده و او را بیرحمانه به قتل می‌رساند و سپس گلوی خودش را می‌برد. این صحنه‌ای از فیلم مستند فیلمسازی است (ماهان) که به‌خاطر شکایت خانواده زن مقتول، توقیف شده و خود او نیز از کار اخراج می‌شود. 
در ادامه، داستان وارد ماجرای خانوادگی ماهان و همسرش (سایه) می‌شود که به‌عنوان مترجم به استخدام شرکتی تجاری در ‌آمده است. سایه به‌عنوان مترجم به‌همراه مدیرعامل شرکت برای بستن قرارداد کاری عازم اسپانیا می‌شود و ماهان به‌دنبال این سفر و دیدن تصاویری موبایلی از روابط آنها به همسرش شک کرده و... 
معرفی کتاب

والدین سمی

نويسنده: سوزان فوروارد
ترجمه: مینا فتحی (عرفانیان)
موضوع: خانواده‌های نابسامان، بزرگسالان آزاردیده در کودکی، والدین بد رفتار، وابستگی متقابل
انتشارات: درسا

چكيده: 
به‌طور طبیعی همه پدرها و مادرها گاه به گاه ناکارآمدی‌هایی دارند. خود من نیز در مورد فرزندم اشتباهاتی کرده‌ام که تاثیر بدی در او و حتی خود من داشته است. واقعیت این است که برای والدین ممکن نیست همیشه و در همه لحظات زندگی از هر لحاظ برای فرزندانشان کامل‌ترین و بی‌نقص‌ترین باشند. به‌طور طبیعی هر پدر و مادری گاهی بر سر فرزندشان فریاد می‌کشند و با آنان تند برخورد می‌کنند یا می‌خواهند رفتارها و تصمیمات فرزندانشان را کنترل کنند و چه بسیار پدران و مادرانی بوده‌اند که حتی فرزندشان را تنبیه بدنی کرده‌اند. اما آیا در این‌صورت می‌توانیم این پدرها و مادرها را ظالم، بد یا سمی بنامیم؟ البته که نه.
پدرها و مادرها خود انسانند و مانند اغلب انسان‌های دیگر دارای محرومیت‌ها، کمبودها، شکست‌ها و ناکامی‌های خود بوده‌اند و اگر عشق و اعتماد و توجه بین والد و فرزند وجود داشته باشد، فرزندان می‌توانند بدون اینکه آسیبی جدی ببینند، با رفتارهای ناخوشایند و گاه به گاه والدین خود کنار بیایند.
اما چه بسیار والدینی که رفتارهای غلط و خشونت‌بارشان با فرزندانشان دائمی و پیوسته است، به‌طوری‌که روح و روان کودک را به شکلی جدی دچار آسیب‌های ماندگار می‌کنند. ما این دسته از پدر و مادرها را والدین بدرفتار یا سمی می‌نامیم. اینها مانند ماده‌ای شیمیایی وجود کودک را مسموم می‌کنند و همچنان که کودک رو به بزرگسالی می‌رود، این آسیب را با خود حمل می‌کند. چه کلمه‌ای بهتر از سمی می‌تواند والدینی را توصیف کند که به‌دلیل نادانی، بی‌مسئولیتی، خودخواهی و خودشیفتگی، فرزندشان را دچار مشکلات روحی و روانی می‌کنند؟ آسیب‌هایی که عواقب ناشی از آنها گاه تا آخرین روز زندگی فرد همراهش باقی می‌ماند. بسیاری از این آسیب‌ها همچون آتش زیر خاکستر همواره سوزان و فعال باقی می‌مانند و در آرامش درونی و تصمیم‌گیری‌های فرد تاثیری جدی باقی می‌گذارند. گاهی حتی دیده می‌شود که این آسیب‌ها نه تنها به‌شکل آزارهای کلامی و تنبیهات بدنی، بلکه به‌صورت آزار جنسی در مورد فرزند اعمال می‌شود که حتی یک‌بار نیز کافی است تا آسیب روحی ناشی از آن برای همیشه بر فرد باقی بماند.
والدینی که با تنبیهات بدنی و کتک زدن یا تحقیر کردن فرزندان خود را تربیت می‌کنند، یا والدینی که فرزندان خود را مورد آزار و سوءاستفاده‌های جنسی قرار می‌دهند، در اصل افرادی به جامعه تحویل می‌دهند که نه به درد خودشان می‌خورند و نه به درد اجتماع و چه بسا مخل سلامت فردای اجتماع نیز باشند.
این کتاب برای کمک به افرادی است که بر اثر همزیستی با والد یا والدینی سمی دچار آسیب‌های روحی روانی، بحران هویتی، گمگشتگی عاطفی، نارضایتی از زندگی، اشتباهاتی فاحش و شکست‌های پی در پی در زندگی شده‌اند و اعتمادبه‌نفس خود را از دست داده‌اند.
همچنین، کتابی راهنما برای پدران و مادرانی است که ناخودآگاه و بی‌آنکه متوجه باشند، به سلامت فرزندشان آسیب می‌رسانند.
والدین سمی، والدین بی‌کفایت، والدین سلطه‌جو، والدین معتاد، والدین بد زبان، والدین کتک‌زن، والدین متجاوز، نظام خانواده و کنترل زندگی‌تان را در دست بگیرید، فصول این کتاب 271 صفحه‌ای هستند.  
معرفی کتاب

 
ژرفای زن بودن
نويسنده: مورین مورداک
ترجمه: سیمین موحد
موضوع: زنان، روانشناسی، نقش جنسیت
انتشارات: بنیاد فرهنگ زندگی

چكيده: 
بارها و بارها از زنانی در محدوده سنی 30 تا 40 سال شنیده‌ایم که از موفقیت‌هایی که در بازار کار به‌دست آورده‌اند ناراضی هستند. آنها این نارضایتی را به‌صورت احساس مفید نبودن، پوچی، عجز و حتی احساس خیانت بیان می‌کنند. این زنان از شیوه معمول زندگی مردان که اصطلاحا "سفر قهرمانی مردان" می‌نامیم استقبال کرده و موفقیت تحصیلی، هنری یا مالی کسب کرده‌اند، اما برای بسیاری از آنها این پرسش همچنان باقی است که این همه تلاش چه فایده‌ای داشته است؟
در واقع، انگیزه کسب موفقیت در زندگی، این زنان را وادار کرده با فشار کار بیش از حد، خستگی، فرسودگی و ابتلا به بیماری‌های ناشی از فشارهای روحی مواجه شوند و در نتیجه هم‌اکنون نمی‌دانند چگونه باید از این مخمصه خارج شوند. وقتی آنها برای اولین بار به‌دنبال کسب موفقیت و تایید و تحسین دیگران رفتند، انتظار چنین عاقبتی را نداشتند. جالب آن که وقتی چنین زنانی پس از دوره بازنشستگی به خانه برمی‌گردند کسی خوشحال و منتظر آنان نیست و اگر نیم نگاهی هم به زندگی بیرونی‌شان بیندازند دیگر احساسی از تشویق مردان برای انجام کارهایشان به آنها دست نمی‌دهد. در یک کلام احساس می‌کنند زندگی را باخته‌اند. نویسنده، که خود آسیب‌خورده سفر مردانه است، در این کتاب، نقشه "سفر قهرمانی زن" را ترسیم می‌کند. او با بهره‌گیری از تئوری روانشناسی تحلیلی کارل گوستاو یونگ، نقشه‌ای که به زن احساس حرکت در مسیر تکامل و در عین حال احساس خرسندی و رضایت از روند مسیر را می‌دهد، ارائه می‌کند.
جدایی از زنانگی، هم‌ذات پنداری با مردانگی، جاده امتحانات دشوار، آرزوی موهوم موفقیت، زنان قوی می‌توانند نه بگویند، سفر به سرزمین تاریک روح، میل شدید برای پیوند دوباره با زنانگی، شکاف روحی بین مادر و دختر، یافتن مرد مهربان درون و فراسوی دوگانگی، فصول این کتاب 318 صفحه‌ای هستند.
معرفی کتاب

از دخترت قهرمان بساز
نويسنده: دارلین براک
ترجمه: زهرا جهانفریان
موضوع: مادران و دختران، رفتار والدین
انتشارات: کتاب کوله‌پشتی

چكيده: 
آنچه بر نسل‌های آینده تاثیر می‌گذارد نه کتابی است که می‌نویسیم، نه ماشینی که به تولید آن کمک می‌کنیم، نه مغازه‌ای که راه می‌اندازیم، نه نامه‌ای که تایپ می‌کنیم و نه خانه‌ای که تمیز می‌کنیم، آنچه بر نسل‌های آینده تاثیر می‌گذارد دخترانی هستند که به دنیا می‌آوریم و به شکل‌گیری شخصیت آنها کمک می‌کنیم تا انسان‌های ارزشمندی در این جهان باشند.
هیچ لذتی فراتر از این نیست که ببینید دخترتان به جایگاهی که برای او مقدر شده، رسیده است. در حالی‌که قدرت بخشش و شهامت روبه‌رو شدن با آینده، تحقق سرنوشتش و رفتن به‌دنبال رویاهایش را دارد. روزی که او خانه شما را ترک می‌کند تا زندگی خودش را آغاز کند، متوجه می‌شوید که این‌همه تعهد و جنگیدن ارزشش را داشته است. 
یک مادر چه این موضوع را بداند چه نداند بهترین، قدرتمندترین و ماندگارترین معلمی است که فرزندش باید داشته باشد. این کتاب، کتابی است برای مادران و دخترانی که هیچ‌کدام بدون عیب و کاستی نیستند. در این مسیر، برای تبدیل شدن به مادرانی که با موفقیت، دخترانی شایسته پرورش می‌دهند لازم نیست بی‌نقص و کامل باشید.
مربی، مشاور خلاق، مدیریت‌کننده زمان، مدیر رسانه، حامی آموزشی، استاد مطالعات جنسیتی، مشاور روابط، معلم آموزش مسائل جنسی، مشاور مالی، مامور امنیتی، متخصص ارتباطات، نمایش‌دهنده در منزل، استراتژیست نظامی، شغلی برای پدرها، استاد جواهرشناس، هماهنگ‌کننده کارهای هیجانی، بادی‌گارد و پدران عزیز این وظیفه را به‌عهده بگیرند، عناوین بخش‌های این کتاب 310 صفحه‌ای هستند.
معرفی کتاب

زنان شیفته
نويسنده: رابین نوروود
ترجمه: مهدی قراچه‌داغی
موضوع: عشق افراطی، روان درمانی گروهی، زنان و بهداشت روانی
انتشارات: پیکان

چكيده: 
عشقی که با تالم همراه باشد، عشق ناسالم است. وقتی بخش اعظم صحبت ما با دوستان نزدیکمان درباره کسی است که او را دوست داریم، وقتی به او، به مسائل، به افکار و به احساساتش بهای بیش از اندازه می‌دهیم، وقتی تقریبا همه جملاتمان را با نام "او" شروع می‌کنیم، عشق بی‌تناسب داریم و شیفته هستیم. 
وقتی از دمدمی‌مزاجی‌ها، از بدخلقی‌ها، از بی‌تفاوتی‌ها و از تحقیرکردن‌هایش بی‌تفاوت می‌گذریم، عشق بی‌تناسب داریم. وقتی کتاب‌های روانشناسی خودیار می‌خوانیم و زیر همه عباراتی را که فکر می‌کنیم به "او" کمک می‌کند خط می‌کشیم، عشق بی‌اندازه می‌ورزیم. 
وقتی بسیاری از ویژگی‌ها، ارزش‌ها و رفتارهایش را نمی‌پسندیم و با این‌حال با آنها کنار می‌آییم و فرض را بر این می‌گذاریم که اگر بهتر از اینکه هستیم ظاهر شویم و اگر بیشتر محبت کنیم و خودمان را علاقه‌مند نشان دهیم می‌توانیم او را تغییر دهیم، شیفته بی‌جهت هستیم و عشق بی‌تناسب داریم.
اگر شما هم درگیر همسری هستید که فکر و ذکرتان را به خود مشغول کرده بدانید که ریشه‌های این مشغله ذهنی به‌جای عشق، هراس بوده است. زنان که اضطرارگونه و بیش از حد تناسب محبت می‌کنند پر از هراس هستند، هراس از تنها شدن، هراس از اینکه کسی آنها را دوست نداشته باشد، هراس از اینکه ارزشمند نباشند، نادیده انگاشته شوند و فراموش شوند. ما عشقمان را ارزانی مردها می‌کنیم به این امید که به پایان هراس برسیم. اما اگر محبت تولید محبت متقابل نکند به هراسمان اضافه می‌شود. وقتی با روشی که انتخاب کرده‌ایم به خواسته خود نمی‌رسیم بیشتر محبت می‌کنیم و گرفتار عشق بی‌تناسب می‌شویم. 
در این کتاب به بررسی دقیق این مطلب پرداخته شده که چرا بسیاری از زنانی که میل به بذل محبت دارند، همسرانی نصیبشان می‌شود که عشق خود را از آنها دریغ می‌کنند. توضیح داده می‌شود چرا در حالی‌که رابطه‌ای نیازهای ما را برطرف نمی‌سازد همچنان به آن ادامه می‌دهیم. توضیح داده می‌شود که چه راحت محبت سالم به محبت ناسالم تبدیل می‌شود، چه آسان همسرانمان به ما بی‌توجه و با ما نامهربان می‌شوند و با این‌حال نه تنها از آنها دست نمی‌کشیم بلکه احساس می‌کنیم آنها را بیشتر می‌خواهیم و بیشتر به آنها احتیاج داریم. متوجه می‌شویم که چگونه توجه و نیاز ما به عشق به یک اعتیاد مبدل می‌شود.
عشق ورزیدن به مردی که محبت شما را بی‌جواب می‌گذارد، برایت رنج می‌کشم تا دوستم بداری، نیاز به مورد نیاز بودن، همخوانی، مردانی که زنان شیفته را انتخاب می‌کنند، دیو و دلبر، وقتی اعتیادها یکدیگر را تغذیه می‌کنند، مردن به خاطر عشق و راه بهبود، فصول این کتاب 175 صفحه‌ای هستند.