متون عمومی

معرفی کتاببانوی آفتاب
نويسنده: دکتر مرضیه محمدزاده
موضوع: زینب بنت علی(ع)
انتشارات: دلیل ما

چكيده: 
کتاب بررسی زندگینامه حضرت زینب(س) در دو فصل مجزا به ابعاد مختلف زندگی این بانوی بزرگ پرداخته و واقعه عاشورا را به عنوان نقطه عطف زندگی این بزرگوار برگزیده‌است.
فصل اول کتاب در برگیرنده حوادث از آغاز تولد ایشان تا شهادت امام حسین(ع) و فصل دوم به ماجراهایی از دوران اسارت تا وفات حضرت اختصاص دارد. بخش اول کتاب به چهار فصل تقسیم می‌شود: ولادت آن حضرت و زندگی ایشان در خانواده پدر، ‌فضائل و ویژگی‌های شخصیتی، بررسی رفتار و مواضع ایشان در دوران حکومت پدر و دوران امامت امام حسن مجتبی(ع) و در پایان، دوران همراهی ایشان با سیدالشهدا(ع) از مدینه تا روز عاشورا و آثار تاثیرگذار ایشان در کاروان حسینی.
نویسنده طی فصول اول تا چهارم با ویژگی‌های شخصیتی این بانوی گرامی آشنا و زمینه‌های شکل‌گیری این ویژگی‌ها و رشد در دامان خاندان عصمت و طهارت را مورد بررسی و توجه قرار می‌دهد. دورانی که بسترهای شخصیتی لازم برای حضور تاثیرگذار در دوران پس از عاشورا نمایان است. آشنایی با روحیات حضرت زینب(س) اطاعت پذیری از امام معصوم(ع)، شیوه زندگی و جایگاه ویژه ایشان در کاروان کربلا از نکات قابل توجه فصل اول کتاب است.
در فصل دوم مهم‌ترین رخدادهای زندگی ایشان بیان می‌شود. در این بخش یکی از نقش‌های اصلی در تاریخ تشیع بر عهده ایشان گذارده می‌شود و با وجود همه فشارهایی که بر اهل بیت امام حسین(ع) وارد می‌شود، ‌حضرت زینب(س) از عهده این نقش خطیر برمی‌آیند.
وقایع عصر عاشورا، نقش آن حضرت در همراهی کاروان اسرا در کوفه و شام و بارگاه یزید، شکست یزیدیان و احیای مکتب اهل بیت(ع) در کوفه و شام و مدینه با عملکرد بسیار حساب شده و اقدامات الهی ایشان از جمله نکات برجسته این بخش است.
در این فصل همچنین متن خطبه‌های آن حضرت در کوفه در مجلس یزید نقل شده و خواننده تاثیر ماندگار و کوبنده خطبه و بیان دگرگون کننده چهره یزید را مطالعه می‌کند. در ادامه این فصل، به ماجرای مرگ یزید، قیام توابین و مختار و بالاخره رحلت آن حضرت اشاره می‌شود. کتاب بانوی آفتاب در 256 صفحه نگاشته شده‌است.